Öğrenci ve Personel Taşımacılığı Yönergesi’ne göre Servis Taşımacılığı Nedir?

Öğrenci ve Personel Taşımacılığı Yönergesi’ne göre Servis Taşımacılığı Nedir?

Öğrenci ve Personel Taşımacılığı Yönergesi’ne göre Servis Taşımacılığı Nedir?

Servis taşımacılığının en genel tanımı öğrenci ya da çalışan personelin ulaşım ihtiyacını karşılamaya yönelik şahıs ya da şirketlere ait ticari otobüs ve minibüsler barındıran hizmet çeşididir. Genel olarak öğrencileri taşımak için servis taşımacılığı, çalışan kişileri taşımak için personel taşımacılığı ismi alır.  Personel taşımacılığı kamu ya da özel çalışma alanlarında personellerin alınması, tekrar aynı noktaya bırakılmasını sağlar. Böylece bireylerin aynı saatlerde iş yerinde olması sağlanır ve çalışanların ulaşım sorununun ortadan kalması sağlanır.

Kamu ya da servis araçlarında personellerin sosyal aktivite, kişisel ihtiyaçları ise personel taşımacılığı ya da servis taşımacılığı alanına girmemektedir. Aynı zamanda özel şirketler ya da kamu malzemelerinin taşınması ile ilgili bilgiler Öğrenci ve Personel Taşımacılığı Yönergesinde yer almamaktadır.

Öğrenci taşımacılığı ile ilgili konular Öğrenci ve Personel Taşımacılığı Yönergesinde detaylı olarak yer almaktadır. Bu içeriğe göre okul öncesinden hizmete başlanır ve lise öğrencilerine kadar ulaşım imkânı sağlanmaktadır. Belirtilen yönergenin ikinci maddesinde gerekli olan servis taşımacılığı ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Personel ve servis taşımacılığı yapmak için yetkinliği kanıtlanması gereken belge alınması gerekir. Bu belgenin ismi Servis Taşımacılığı Yetki Belgesi olarak bilinir. Bu sözleşme sayesinde kişilerin deneyimli, servis şoförlüğü yapma konusunda deneyimli, trafik kurallarına uyan bireyler olduğu kanıtlanmış olur.